İzmir VHO: “Gıda güvenliği herkesin işidir”

0

Bu yıl ilk kez 7 Haziran’ın Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanması nedeniyle İzmir Veteriner Hekimleri Odası (VHO) bir basın açıklaması yayınladı.

Dünyada herkesin güvenli ve kaliteli beslenmeye hakkı olduğu ilkesiyle yola çıkılarak belirlenen 7 Haziran’ın Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanması nedeniyle İzmir Veteriner Hekimleri Odası bir basın açıklaması yayınladı. İzmir VHO’nın yaptığı açıklamada, böyle bir günün ilan edilme amacının, gıda kaynaklı risklerin önlenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması ve gıdaya erişimin düzenlenmesi konularına dikkat çekmek ve sağlıklı gıdaya ulaşımı sürdürülebilir kılmak olarak belirtilmiştir.

Açıklamada VHO’nın dünya genelinde yaptığı değerlendirmelerde, gıdaya hiç ulaşamama, ulaşılan gıdanın sağlıksız olması ve hastalıklara neden olması, ulaşılan gıdanın besleyici değerinin olmaması, gıdanın tüketiciye ulaşması aşamasında gıdanın bozularak zehirlenmeler görülmesi, kalitesinin üzerinde maliyetle piyasaya sunulması gibi sorunlarla karşılaşıldığı vurgulanırken, “Tüm bu sorunların tek bir sorumlusu yoktur. Gıda ürünleri kaynaklarının korunmasında, ürünlerin yetiştirilmesinde, tüketim aşamasına kadar geçtiği tüm yollarda her aşamada herkes gıda güvenliğinden sorumludur. Dolayısıyla Gıda Güvenliği herkesin işidir” ifadeleri kullanıldı.

‘Gıda stratejik bir güçtür’

İzmir VHO tarafından yapılan açıklamanın devamında ise, bu gerçeklere dikkat çekebilmek amacıyla 7 Haziran’ın Dünya Gıda Güvenliği Günü kabul edildiği ve gıdanın stratejik bir güç olduğunun altı çizildi. Açıklama, “Dünya Gıda Gününde Veteriner Hekimlere düşen önemli görevlerin farkında olarak, tüm yetkililere gıda sektörüne dair kararları aynı bilinçle almaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Gıdanın birleştirici özelliği ve gücünün yanında, yanlış uygulamalarla ayrıştırıcı ve yok edici bir güç olacağının da unutulmaması gerekmektedir. Bu bilinçle yönlendirilecek gıda sektöründe emeği geçen herkesin Dünya Gıda Günü kutlu olsun” ifadeleriyle son buldu.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.