SOKAK HAYVANLARI ADINA YENİ NESİL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

1

İzmir’deki, belki de Türkiye’de ki en büyük değişim rüzgarlarından biri Çiğli Belediyesi sınırlarında esiyor diyebiliriz, toplumdan da olumlu yanıt bulan değişim ve gelişim rüzgarı Çiğli için büyük umutlar ortaya koyuyor.

Önlem alınmazsa 10 yıl sonra Ege Bölgesinde bulunan belediyelerin yönetmekte zorlanacağı en büyük problemlerinden biri görünen sokak hayvanları için kısırlaştırılmamış bir dişi ve bir erkek köpekten 5 yıl sonunda 12 bin yavru meydana geldiğini biliyor muydunuz?

Çiğli Belediyesi 5 yıllık Strateji planı kapsamında güçlü bir projeyle bu konuya sürdürülebilir bir çözüm önerisi sunuyor.

Öncelikle, sokaklara salınmış sahipsiz hayvanların sayısını tespit etmek için çalışma başlatan belediye, bir köpeğin ihtiyaç duyduğu kalori miktarına göre tüm sahipsiz hayvanlar için yıllık mama miktarını karşılamaya yönelik planlamalar yapıyor. Gerçekleştirmeyi planladıkları mama konseri, mama seminerleri ve festivaller aracılığı ile giderleri karşılanacak mamanın dağıtılması konusunda en büyük desteği kentin öz evlatlarından, Çiğli’de yaşayan hayvan severlerden alacaklarını belirtiyor. Kent konseyinde oluşturulacak yapı ile birlikte mahalle bazında bir yapılanmaya gidilerek, popülasyonun kontrolü ve beslenme süreçleri ile kısırlaştırma süreçlerinin yakın takibi sağlanacak.

“SOKAK HAYVANLARI İÇİN PLANLANMIŞ EN KAPSAMLI PROJE”

Yaklaşık 20 Bin sahipsiz hayvan olduğu görülen Çiğli sınırlarında bu mücadelenin başarı ile sonuçlanabilmesi için Özel Klinisyen Veteriner Hekimlerle de sürece destek olmaları için bir araya gelineceği belirtiliyor.

Kapsamlı proje aslında sadece Çiğli Belediye sınırlarında kalmayacak. Karşıyaka ve Menemen Belediye başkanları ile de bu konuda el sıkışıldığı, ortak mücadele için belediye başkanları arasında bir protokol imzalanması bekleniyor.

Değişimlerin en büyük ortakları toplumlar olmalı, bu anlamda Çiğli halkının bu proje kapsamında en büyük ortak olduğu unutulmamalı, bunun bilincinde olan Utku Gümrükçü, Farkındalık sürecini belediyenin içinde, çalışanlardan başlatmış görünüyor.

‘’Çiğli Belediyesinde Patili Bir Gün’’ adı altında hayvan sahibi Çiğli Belediyesi çalışanları her ayın ilk Cuma günü hayvanları ile birlikte mesai yapıyorlar. İzmir’de hatta Türkiye genelinde bir ilk olan uygulama, farkındalık açısından büyük önem taşıyor, birincisinin mayıs ayında yapıldığı ‘’Pati Festivali’’ de farkındalığı sağlamak adına büyük katılımların sağlandığı halkın sürecin içine dahil edildiği organizasyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Hayvan severlerle yapılan toplantılarda çıkan sonuçları hızlı bir şekilde hayata geçiren Çiğli Belediyesi, ilerleyen günler için Mahalle bazında hatta site yönetimleri ile toplantılar yapmayı, okullarda rehabilite edilmiş köpeklerle ‘’İlk Dokunuş’’ seansları düzenlemeyi, akademisyenlerle belediye binasında hastalıklar hakkında seminerler vermeyi, müzisyenlerle mama konserleri organize etmeyi planlıyorlar.

Yakın dönemde 24 saat hizmet vermek için planlama yapan Çiğli Veteriner İşleri Müdürlüğünün eksikliklerini tamamlamak için çalışmalar yapılıyor.

 

“PATİ KAMPÜSÜ VE HAYVAN HASTANESİ”

50 Bin m2 alana bir ‘’PATİ KAMPÜSÜ’’ yapmak için proje hazırlıkları yapılıyor, Hayvan Hastanesi, Seminer salonu, Hayvanlar için kedi ve köpek oyun parkı, farkındalık müzesi, kafeterya, geçici bakım merkezi ve her biri için ayrı ağaç dikilmesi planlanan büyük bir hayvan mezarlığını içinde barındıracak kampüs, belki de değişimin en büyük göstergesi olacak.

‘’Çiğli’de yaşayan tüm canlıların yüzü gülecek’’ sloganıyla sahipsiz hayvanlar için atılan adımlar umut verici görünüyor, bunun en büyük göstergelerinden biri olarak 3 gün boyunca 5 metre toprağın altında kalan bir buçuk aylık yavru köpeğin kurtarılmasındaki organizasyonda sonuna kadar mücadeleci bir tavır sergileyen Çiğli Belediyesi ekibi, bir Canı kurtarmanın da ötesinde onların hak ettikleri kaliteli yaşamı kazanmaları için ‘’Mahallemin Köpeği’’ projesi ile Türkiye genelinde yaratacakları farkındalıkla Çiğli Belediyesi ve Belediye Başkanı Utku Gümrükçünün adını her daim konuşulan bir yere taşıyacakları görünüyor.

“250 ADET OTOMOTİK SULUK, 1000 ADET SU VE MAMA KABI”

Son olarak, 1000 adet alınarak tüm esnaflara ve mahallelilere dağıtmaya başlanan su ve mama kapları ile 1000 adet basılan Afiş ile en az 25 haneli 25000 aileyle yakın iletişim kurmayı amaçlayan belediye, 250 adet işlek alan ve park için Otomatik Suluk almış ve kurulumlara ilk olarak Belediye binası önüne kurarak başlamıştır, yine Çiğli’nin en işlek noktalarında Bilboard ve Branda afişlerle ‘’Susuyorlar Söyleyemiyorlar’’ sloganı kullanılmıştır.

Görüyoruz ki, Çiğli Belediyesi sınırlarında Sahipsiz Hayvan kalmamış, Çiğli sokaklarında yaşayan tüm canlılar, Çiğli Belediyesi tarafından koruma altına alınmış…

Yeni nesil belediyeciliğin en iyi örneklerinden birini sunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, adından daha çok söz ettirecek görünüyor.

 

1 yorum
  1. Nesrin Çıtırık diyor

    50 BİN METRE KARE ALANDA BUNLAR NE YAPACAKLAR ANLAMADIM.
    ÇİĞLİ 2018 yılında Toplam SADECE 850 kedi-köpek kısırlaştırmış. Oysa bir yılda 3400 köpek kısırlaştırmalı idi. Aradaki fark çok büyük. Bu günde Günlük 2 kedi köpek demektir. Oysa bir günde asgari 12 köpek kısırlaştırması gerekirdi.!!!!!!!!!!!! Başkan önce KISIRLAŞTIRMAYI etik ve tıbbi olarak KAMPANYA şeklinde yapılacağı, TEDAVİNİN de en iyi şekilde olacağı bir KISIRLAŞTIRMA ve TEDAVİ MERKEZİNİ açmalı… !!!!!!! İşin eğlencesi sonra gelir. !!!!!!!! KISIRLAŞTIRMA öncelik olmalı. Bu tür göz boyama projelerine bütün belediyeler sığınırlar ve seneler seneler geçer. !!!!!Sonunda da DEV SEFALET kampları çıkar. Böyle bir kampüs için, ortalama asgari hesapla 250 kişi istihdam etmeli ve bu merkezin yüksek giderleri karşılanmalı. Bu ekonomik koşullarda hangi belediye bunu sağlayabilir? DAHA KISIRLAŞTIRMAYI becerememiş bir belediye DEV KAMPÜS YAPACAKMIŞ !!!!!!
    “50 Bin m2 alana bir ‘’PATİ KAMPÜSÜ’’ yapmak için proje hazırlıkları yapılıyor, Hayvan Hastanesi, Seminer salonu, Hayvanlar için kedi ve köpek oyun parkı, farkındalık müzesi, kafeterya, geçici bakım merkezi ve her biri için ayrı ağaç dikilmesi planlanan büyük bir hayvan mezarlığını içinde barındıracak kampüs, belki de değişimin en büyük göstergesi olacak.” ne demek? Değişimin değil hayvanları SÜSLÜ PÜSLÜ görüntüler ardında HAPSETME göstergesi olmasın sakın? Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı….. 05334458803

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.