Kutup Ayılarını Bekleyen Tehlike

0

 

Kutup ayılarının küresel ısınmadan sağ çıkmasını sağlayan balina eti; soylarının tükenmesine engel olamayabilir. Kutup ayılarının soylarının tükenmemesi için deniz buzunun sağlıklı kalması gerekiyor.

İklim değişikliği Kuzey Buz Denizi’ndeki deniz buzunun daha geç oluşup daha erken erimesine neden oluyor. Kutup ayıları avlanmak için platform olarak deniz buzulunu kullanıyor. İklim değişikliği sebebiyle eriyen buzul, avlanmalarının önündeki en büyük engel haline geliyor. Küresel ısınmanın ilk döneminden balina etinden faydalanarak kurtulan kutup ayıları iklim değişikliği bu şekilde devam ederse hayatta kalamayacaklar.

1979 yılından 2014 yılına değin kutup ayılarının deniz buzundan yararlanabildikleri gün sayısı her on yılda bir 7 ila 19 gün arasında düşüyor. Daha az deniz buzunun bir sonucu olarak bazı ayılar küçülüyor, daha az yavru sahibi oluyor ve daha kısa ömürler sürüyor. Durum bu şekilde giderse hayatta kalamayacak olan kutup ayıları ‘Nesli Tehlikede Olan Türler Kanunu’ kapsamına alındı.

 

Kuzey Buz Denizi’nde neredeyse avlanamayacak duruma gelen kutup ayıları, balinaların karaya vurmasını gözlüyor. Daha önce işe yaramış olan ‘balina eti’ yöntemi artık avlanamayacak duruma gelen bu türün küresel ölçekte soyunu sürdürmesinde yeniden etkili olması mümkün görünmüyor.

Kutup ayılarının yemek konusunda seçici olması sebebiyle türlerinin devamlılığının tek yolu yeterince yağlı beslenebilmelerine bağlı. Avlanabilmeleri yani yağlı beslenebilmelerinin tek yolu olan deniz buzunun erimemesi için de iklim değişikliğinin önüne geçmemiz gerekiyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.